TÜRKİYE ÇOCUKLARA YENİDEN ÖZGÜRLÜK VAKFI

Vakfımız; suça sürüklenerek çocuk adalet sistemine giren, yasalarla ihtilaf halindeki çocukların, sistem içerisindeki tüm aşamalarına destek vererek topluma kazandırılmaları amacıyla kurulmuştur.


Vakfın kurucusu, aynı alanda çalışan Dostlar Dayanışma Derneği'dir (ddd-1985). Dernek; düşük gelirli sosyal sınıflar için ek gelir sağlama ve onların çeşitli sorunlarına çözüm üretme amacıyla kurulmuştur.   Cezaevinde yaptıkları boncuk işleri ile el emeği pazarına katılan iki hükümlüyle kurulan ilişki sonucu, suça itilmiş çocuklara yönelik çalışmalara başlanmıştır.    Dostlar Dayanışma Derneği, ülkemizde çocuk cezaevine girerek etkinlik başlatan ilk sivil toplum kuruluşudur. Dernek, bu alandaki çalışmaların etkinliğini arttırmak amacıyla 1992 yılında Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı'nı (TCYOV) kurmuştur. Vakıf merkezi İstanbul / Kadıköy’dedir. Mart 1995 Ankara ve Eylül 1996 İzmir'de kurulan Vakıf şubeleri aracılığıyla ile çalışmalar sürdürülmektedir.  

Amaçlarımız:   Türkiye’de Çocuk Adalet Sistemi’nin uluslar arası standartlara ulaşmasının sağlanması, Çocuğu suça iten risklerin ortadan kaldırılmasının sağlanması, Özgürlüğünden yoksun ve risk altında olan çocuklara hizmet üreten kurumların uzmanlaşmasının sağlanması, ulaşılabilir olması, etkili rehabilitasyon çalışmaları yapılmasının sağlanması, Toplumda suça yönelen çocuğa karşı var olan olumsuz bakış açısının ortadan kaldırılmasının sağlanmasıdır.   Suça itilmiş çocukların, tutuksuz yargılanması, tutuklulukları ve hükümlülükleri sırasında ve tahliye sonrasında güven duygularının geliştirilmesi, toplum içinde yapıcı birey olma gibi sosyal yaşama katılabilmelerine yönelik destek sağlanması ve yeniden suça sürüklenmenin önlenebilmesi esastır.   Ayrıca çocuk suçluluğunu önlemeye yönelik üniversitelerle birlikte sempozyum, konferans, paneller düzenleyerek toplumsal duyarlılık yaratılması ve politika geliştirilmesi amaçlarımız arasındadır.    

Genel Merkez Telefon: +90 216 449 39 99 Fax: +90 216 414 90 78 Adres: Rıhtım Cd. Yoğurtçu Şükrü Sk. No:19 Kadıköy/İstanbul Mail: tcyov@ttmail.com   Ankara Şubesi Telefon: +90 312 232 36 15 Adres: Kızılay Mahallesi Necatibey Caddesi No:27/11 Kızılay Ankara   İzmir Şubesi Telefon: +90 232 421 88 48 Adres: Amba İşhanı, 6.Kat, D: 602  2.Kordon/Alsancak-İzmir          

© Her hakkı saklıdır. Bu web sitesi Anna Lindh Vakfı Türkiye ağı tarafından 2023 yılında güncellenmiştir. Bu web sitesinin hiç bir bölümü ALV Türkiye ağı yönetiminde sorumlu kuruluşun yazılı izni alınmadan, elektronik ya da mekanik, ya da herhangi başka bir biçimde çoğaltılamaz ve kullanılamaz.